Orientační sporty Písek

Přidej se k nám

Přidej se k nám

Proč orienťák?

Co je Orientační běh?

Orienťák (orienatční běh – OB) je běh v přírodě nebo ve městě, se speciální podrobnou mapou při kterém běžec hledá místa – kontroly, která jsou v mapě vyznačená. Čím rychleji je najde, tím lépe. Úspěch v orientačním běhu závisí na spojení běžecké výkonnosti a schopnosti správné orientace v mapě. Nejde tedy jen o dobrou fyzičku, ale stejně důležitou roli hraje i mentální rozvoj.

Závody v OB se obvykle odehrávají v lesních terénech, čím dál tím častěji se však běhají i v městském prostředí, které může také nabídnout zajímavou orientační výzvu. Takto máme možnost se dobrodružnou formou dostat do míst, kam bychom jinak pravděpodobně nikdy nevkročili a prozkoumat krásy lesů úplně z jiné perspektivy než z turistických cest.

Kořeny orientačního běhu leží ve Skandinávii, kde má dodnes nejsilnější základnu. Dále patří ke špičkám reprezentace Švýcarska, Francie a Česka. U nás kluby sdružuje Český svaz orientačních sportů (ČSOS). Mimo orientační běh existují také odvětví MTBO (na horských kolech), LOB (lyžařský – na běžkách) a TRAIL (původně určený pro handikapované).

Po celém Česku se každoročně odehrává přes 200 závodů v OB, veškeré informace o nich najdete na webu ORIS. Většiny z nich se můžou zúčastnit i neregistrovaní zájemci, stačí si vybrat závod poblíž vašeho bydliště a přihlásit se přes ORIS.

Tři orientační běžci

Jak to chodí u nás v Písku?

V Písku je jediný orienťácký oddíl, sportovní klub Orientační sporty Písek, z.s. V rámci ČR patříme ke středně velkým klubům, v Jihočeské oblasti jsme největší a stále se zvětšujeme. Vítáme nové členy – děti i dospělé. Tak neváhejte, napište nám a přijďte se podívat na trénink.

Hlavní tréninky s mapou máme každý čtvrtek od 17 hodin v blízkém okolí Písku (Píseckých horách) nebo přímo ve městě. Kromě oblečení (doporučujeme dlouhé kalhoty), používáme také buzolu (začínajícím rádi půjčíme), případně pití nebo repelent. Mapu každý dostane přímo na tréninku. Rozdělujeme se do čtyř tréninkových skupin, zařazení do nich se průběžně mění podle rozvoje a dovedností.

Děti mají dále kondiční trénink v pondělí a veteráni ve středu. Na běžeckých tréninkách se proběhneme v Písku a okolí, zahrajeme si nějaké hry, posilujeme... Stačí tedy jen vhodné oblečení a obuv na běh.

Tréninky chystají a vedou naši trenéři. Neváhejte se na ně obrátit, jestliže máte jakékoli otázky nebo se chcete přijít podívat na trénink.

Kromě orienťáku se občas scházíme, abychom vykonali nějaké dobro nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Každoročně v listopadu sázíme stromky v Píseckých horách.

Sázení stromků

Orienťácké mapy

Mapy pro orientační běh jsou hodně podrobné, nejčastěji jsou v měřítku 1:10 000 (1 cm na mapě odpovídá 100 m ve skutečnosti), v lese je také obvyklé běhat s mapou v měřítku 1:15 000 nebo 1:7 500, na sprinty ve městech se používají měřítka 1:4000 a 1:3000.

Mapa pro orientační běh

Barvy na mapách se liší od běžných turistických map:

  • bílé plochy značí les s vysokými stromy, kde se snadno běží
  • zeleně jsou značeny husté lesní školky, neprostupná křoví a další „hustníky“
  • žlutě jsou vyznačeny přehledné otevřené plochy – paseky, pole a louky
  • hnědě jsou vrstevnice a terénní tvary (rýhy, zářezy, srázy)
  • černé linie jsou cesty a průseky
  • černé obrazce jsou skály, balvany, budovy a další umělé objekty
  • modře vodní plochy, toky a bažiny
  • fialově jsou pak do mapy vyznačeny místa kontrol, linie tratí

Popisy kontrol

Umístění kontrol je nejen vyznačeno fialovým kolečkem v mapě, ale je navíc upřesněno „popisky“, tedy symboly, které poskytnou informace, které už se do mapy nevejdou – jak velký je kámen, za kterým je kontrola schovaná, je-li strom, pod kterým kontrola stojí, listnatý či jehličnatý a podobně.

Pro základní orientaci v mapě i popiskách doporučujeme prostudovat tento letáček.

Popisy kontrol

Zaujal vás orienťák a chtěli byste si ho zkusit na některém z našich tréninků? Napište nám a my se vám obratem ozveme.

Kontaktujte nás